A Neroli parfümériában, parfümöket szagolgatva jöttem rá, mennyire tetszenek nekem a szantálfa hangsúlyú parfümök. Komfortosak, kellően fásak és puhák. A szantálfa felhasználása 4000 évvel ezelőttire Indiába, Egyiptomba, Görögországba és Rómába nyúlik vissza. Sok templomok épült szantálfából, Egyiptom pedig a balzsamozáshoz használták. A szantálfa őshonos Dél-India és a Maláj-szigetek hegyvidéki területein. Indiában a vallási életben övezte nagy tisztelet a szantálfát, úgy tartották ezt a fát nem támadják meg a termeszek, ezért a vitalitás szimbólumává vált és a tradicionális gyógyászatban használták. A szantálfa örökzöld fa, kb 18 méter magasra nő. A szantálfa termelés 90%-át India adja, édes, finom, fás, balzsamos illata miatt nagy népszerűségnek örvend a parfüm gyártásban, de az aromaterápiában is. Sajnos az utóbbi időben túlságosan is sokat vágtak ki belőlük, így számuk nagyon megfogyatkozott. A szantálfa olajat vízgőz desztillációval nyerik ki.
Atelier Cologne Blanche Immortelle: extratartós, pihe-puha, meleg, kissé gyógynövényes illatában bergamott, narancs és mimóza adja meg a kezdő „lökést”, melyből a mimóza végig domináns marad a szalmagyopár és szantálfa kíséretében. Triumvirátusokat, mint hű alattvalók, követi a rózsa, jázmin, vetiver és pacsuli. Nagyon különleges illat, én egy hideg, szeles, rettentő esős napon próbáltam először, és valahogy felmelegít, olyan, mintha egy pihe-puha takaróba süppednék be, kezemben egy bögre teával és bentről nézném a zord esőt.
Az Atelier Cologne másik szantálos illata a Santal Carmin, szerintem a legszebb szantálos illat, amit valaha készítettek. A titka az, hogy nagyon könnyed, unisex, és a szantálfa itt érvényesül a leginkább. A szantál, a guaiac fa, fehér pézsma, cédrus és papirusz társaságában érkezik egy kis sáfránnyal, lime-mal és vaníliával megbolondítva. A fás jegyek ebben az illatban oly annyira egymásra találtak, hogy akár a fás illatok fő szószólójának is kinevezhetnénk.
Etro Sandalo….egy szintén szépen kidolgozott száraz, fás illat. És az itt bemutatott szantálos illatokból ezt kifejezetten ajánlom férfiaknak is. Keserűnarancsos, rózsás indítása határozott bemutatkozással lép színre. A szívillatban a geránium lett a szantálfa társa, és ez a 2 összetevő bizony remekül harmonizál egymással, ez a kombináció jó alapot ad az unisex jelleghez. Vanília, ciprus, pacsuli és ámbra egy igazi természetközeli, harmonikus, ám határozott illat formájában emeli ki a szantálfát, úgy hogy az nem válik abszolút uralkodóvá, hanem szépen, a többi összetevővel egységbe olvadva örvendeztet meg minket illatával.
Les Parfums de Rosine Ballerina No 2 illata egy nagyon érdekes bemutatása a szantálfának. Megvannak benne a Ballerina No 1 vonásai, a rózsa itt is mindvégig érezhető, sőt rajtam leginkább a rózsa mutatkozik meg. A szantálfa és málna adják mellé a kíséretet, így itt nem olyan erős a szantál, de nagyon szépen olvad bele a púderes, írisz-ibolya-vanília hármasába. Egy nagyon gyengéd, nőies, finom, lágy illat született ebből a kompozícióból. Tetszik a koncepció, hogy a szantált így is ki lehet fejezni, ilyen púderes-gyümölcsös környezetben. Ártatlanságot, törékenységet sugároz, amolyan tündérmesébe illő illat.
Nektek van kedvenc szantálos illatotok?
Szylwy
Le Labo Santal 33 és Escentric 03. 😉